ידיעון נובמבר 2019

ניכיון צ'קים

ניכיון צ'קים לחברה/עסק

 

ניכיון צ'קים הוא כלי אשראי לטווח קצר, שנותן פתרון לפערי תזרים שנוצרים בין תשלומי ספקים לתקבולי לקוחות,       

כאשר אנחנו נדרשים לשלם תשלומי ספקים והתקבולים או במילים אחרות הצ'קים שקיבלנו מלקוחות הם דחויים מעבר לתאריכי התשלום לספקים. במצב זה אנחנו נדרשים לגשר על פערי התזרים ואחד הכלים העומדים לרשותנו הוא ניכיון צ'קים, כלומר אנו ממירים את הצ'ק הדחוי לכסף מזומן ובעצם מקדימים את תשלום הצ'ק תמורת תשלום ריבית לגוף שמממן עבורנו את הצ'ק וסכום הריבית יורד מסה"כ ערכו של הצ'ק.

היתרון בכלי אשראי זה הוא  שהצ'ק מהווה ביטחון נוסף לקבלת האשראי בעוד שבכלים אחרים של אשראי לטווח קצר ,פעמים רבות נידרש להביא ביטחונות נוספים על מנת להגדיל את האשראי לטווח קצר.

מכיוון שניכיון צ'קים נהיה מאד פופולרי בשלוש שנים האחרונות, צצו כמו פטריות גופיים פרטיים רבים וגם חברות שנסחרות בבורסה שנותנים את השירות של ניכיון צ'קים לחברות ולעוסקים מורשים כתחליף לבנקים. נשאלת השאלה מדוע התחום הזה פורח? והתשובה היא שצ'קים רבים שהבנק מסרב לנכות אותם בגלל מושך של הצ'ק ,מקבלים מענה בגופי אשראי חוץ בנקאים ובנוסף לקוחות שמסגרת הניכיון שלהם מלאה או שהבנק לא מוכן להעמיד להם מסגרת ניכיון צ'קים מקבלים גם הם מענה בגופים חוץ בנקאים.

גופי המימון החוץ בנקאים גובים ריביות בהתאם לסיכון שהם לוקחים על מתן האשראי כנגד הצ'ק והצ'ק מותנה גם בלקוח וגם במושך הצ'ק. פעמים רבות סכום הריביות הוא מאד גבוה בשל רמות הסיכון. בניגוד לבנק שיסרב לנכות צ'ק מסוכן, גופי המימון יבחנו את הסיכון ובפעמים רבות יעלו את מחיר הניכיון בהתאם לרמת הסיכון שייטלו במתן האשראי ללקוח. גם מסגרות הניכיון החוץ בנקאיות יהיו גבוהות ברב המקרים. גוף המימון החוץ בנקאי נשען בעיקר על מושך הצ'ק.

ישנם שני סוגים של צ'קים: סחירים, ולא סחירים. חשוב לזכור שעל צ'קים לא סחירים (למוטב בלבד), לא ניתן לקבל אשראי או ניכיון בגופים חוץ בנקאים. במידה והבנק יסכים לתת עבורם אשראי מדובר על מסגרת אשראי מיוחדת כנגד צ'קים לא סחירים.

שוק ניכיון הצקים הולך וגדל בשנה האחרונה והפך לנפוץ מאוד בקרב חברות ועסקים בעיקר בגלל שענפים מסוימים ,כגון בנייה ומזון מסורבים לאשראי באופן כללי במערכת הבנקאית ומכיוון שהם צרכני אשראי גדולים עליהם למצוא פתרונות אשראי בגופים חוץ בנקאים.

ככל שלא יימצא פיתרון אשראי זול יותר הוצאות המימון, ילכו ויגדלו, לעיתים באופן מסוכן שעלול לסכן את עצם קיומו של העסק.

לכן מומלץ לבחון את ניכיון הצ'קים לפני שימוש בו. פעמים רבות ניתן לקבל בכל עסק, אשראי מותאם לתקבולי לקוחות או במילים פשוטות ניהול תזרים מושכל ומותאם לצורכי העסק.     

שם אנחנו יכולים לעזור.

בהצלחה!

צרו עמנו קשר לפגישת היכרות ללא התחייבות וללא עלות https://www.topnetglobal.co.il

מעוניינים במידע נוסף בתחום, מעדיפים בכל זאת שאדם בעל ניסיון בתחום יתלווה אליכם לבנק? צרו עמנו קשר לפגישת היכרות ללא עלות והקשיבו למה שיש לנו להציע:

04-6667417

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

Call Now Button
גלילה לראש העמוד
צור קשר דילוג לתוכן